Spišský biskup Štefan Sečka určil kostoly, v ktorých bude otvorená svätá brána

7 nov 2015
admincm

Spišská Kapitula 7. novembra (TK KBS) Spišský biskup Mons. Štefan Sečka určil kostoly, v ktorých bude 13. decembra 2015 (na Tretiu adventnú nedeľu) otvorená svätá brána. V rámci Svätého Roku milosrdenstva otvorí biskup svätú omšu v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. „Všetkých svojich bratov kňazov prosím, aby ochotne s pripraveným a veľkodušným srdcom vysluhovali sviatosť zmierenia, aby sa každý veriaci pri stretnutí s kňazom cítil očakávaný, milovaný a zahrnutý Božím odpustením,“ uvádza v dekréte biskup Sečka. Spišská diecéza ho publikovala na svojej oficiálnej stránke www.kapitula.sk.

Biskupom delegovaní kňazi v rovnakom čase otvoria sväté brány i v ďalších určených chrámoch: Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade, Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, budúcej Bazilike sv. Jakuba v Levoči, Bazilike Povýšenia svätého Kríža v Kežmarku, Diecéznej Svätyni Božieho milosrdenstva v Smižanoch, Kostole sv. Šimona a Júdu v Námestove, Kostole Všetkých svätých v Rabčiciach, Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Zákamennom, Kostole sv. Martina v Trstenej, Kostole Povýšenia svätého Kríža v Dolnom Kubíne, Kostole sv. Ondreja v Ružomberku, Kostole sv. Mikuláša v Liptovskom Mikuláši, Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Starej Vsi, Kostole sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi, Kostole sv. Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch, Kostole sv. Michala v Spišskom Bystrom a Kostole Božieho milosrdenstva v Istebnom.

Obrad začiatku jubilea spočíva v otvorení tzv. svätej brány. Je to brána, ktoré je otvorená iba počas Svätého roka, inak je zamurovaná. Svätú bránu majú všetky štyri hlavné baziliky Ríma: sv. Petra, sv. Jána v Lateráne, sv. Pavla za hradbami a Santa Maria Maggiore. Obrad otvorenia svätej brány symbolicky vyjadruje, že pri príležitosti Svätého roku sa veriacim ponúka osobitná cesta smerom k spáse. Svätá brána na ostatných bazilikách bude otvorená po Bazilike sv. Petra. Z rozhodnutia Svätého Otca budú sväté brány otvorené i vo všetkých katedrálnych chrámoch po celom svete, ako aj v iných chrámoch, ktoré na to špeciálne určí miestny biskup. Svätá brána je spojená s možnosťou získať mnohé milosti pri zachovaní stanovených podmienok.


Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS https://www.tkkbs.sk/rservice.php?akce=tisk&cisloclanku=20151107007

Zanechať komentár

You must be logged in to post a comment.